İYİ KÖPRÜ

Köprüden kasıt diş köprüsü tabi. Hem de iyi köprü. Şimdilerde Marmara ve Çanakkale boğazında asma köprüler çok gündemde. İki ayaklı ve ayakları birbirine birleştiren köprülerden her geçişte ödeme yapmak gerekiyor. Bu yönü ile diş köprüleri geçiş köprülerinden daha avantajlı. En azından hizmet etmesi için bir defa para veriyor ve sonra senelerce günün yirmi dört saati kullanıyorlar. Üzerinden de bütün yediklerimiz içtiklerimiz geçiyor. İşin makarası bir tarafa diş köprülerinin kullanımı ve ömrü ile ilgili merak edilen o kadar çok şey var ki. Bu yazıda diş köprüsü çeşitlerini özellikle zirkonyum diş kaplama ve porselen diş kaplama arasındaki farkları da anlatmaya çalışacağım. Eksik diş yerine uygulanabilecek alternatifler ve bunların birbirlerine üstünlükleri konusunda tek tek açıklamalar yapacağım.

Ağızda uzun süre sorunsuz kullanılan estetik diş ve fonksiyon beklentilerine cevap veren köprü iyi bir diş köprüsüdür.

İmplant uygulamaları öncesinde gerek panoramik diş röntgeni gerekse tomografi görüntüleri ile planlama yapıldığı için operasyon sırasında herhangi bir sürprizle karşılaşma ihtimali son derece düşüktür.

Uygulamaları klasik diş kesimi ile yapılan porselen diş kaplama veya Zirkonyum diş kaplama ile uygulanan köprülere göre daha az zahmetlidir nokta implant uygulandıktan sonra o bölgede soğuk sıcak hassasiyeti gibi sorunlar yaşanmaz nokta her yaşta kişiye implant uygulanması mümkündür nokta implant fiyatları ilk başta yüksek gibi görünse de aslında uygulama sonrasında edinilen Konfor ve kullanım süresi göz önüne alındığında implant fiyatlarının Kaplama diş fiyatlarına göre hiç de yüksek olmadığı sonucu çıkacaktır nokta implantlar ağzında hiç Dişi olmayan hastalar için de büyük kolaylık sağlar nokta protezin tutuculuğu için alt çenede En azından 2 üst çenede 4 adet implant uygulandığında daha konforlu olur.

Bir köprünün ağızda uzun süre kalabilmesi için yeterli biyolojik ve mekanik özelliklere sahip olması gerekir. Diş köprüleri altında kaldıkları süre içerisinde çiğneme fonksiyonu gerçekleştirirler. Bu nedenle mekanik olarak üzerine gelen kuvvetlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Ağız sıvıları, asitler ve yemek artıkları diş köprüleri için olumsuz bir ortam yaratırlar. Ancak köprüler porselen veya zirkonyum malzemeyle yapıldıkları için dayanıklıdırlar. Yıllar önce uygulanan plastik esaslı diş kaplama malzemeleri zaman içerisinde hem renk değişimi hem de işimi yapmakta idi. Günümüzde mekanik özellikleri gelişmiş malzemeler sayesinde uzun yıllar kullanılabilecek diş köprüleri ve kaplamaları uygulanabilmektedir.

Bir diş Köprüsü’nün ömrünü etkileyen önemli faktörlerden bir tanesi de ağız bakımdadır. Ağız bakımının düzenli yapılması uzun Ömürlü olmasını sağlar. Düzenli olarak yapılmayan ağız bakımı diş etlerinde sorun ortaya çıkarır. Zaman içerisinde diş etleri kanamaya başlar. Kanamanın ardından diş eti çekilmesi ve onu takiben dişlerin sallanmasın gündür. Diş etinde ortaya çıkan enfeksiyon erken ondan alınmadığı takdirde diş kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle ağzında diş kaplaması veya köprüsü olan kişilerin seninle en az bir defa diş hekimi kontrollerini düzenli olarak yaptırması tavsiye edilir. Yapılacak düzenli kontrollerde ortaya çıkmaya başlayan bir sorun tespit edilir ise zamanında ondan alınarak sorunun büyümesi engellenir ve diş kaybı da olmaz.

Diş kaybedildiğinde artık destek alınacak kökten yoksa implantlar veya protezler son çare olurlar. Ağızda hali hazırda dişler varken onların kıymetini bilmek sağlıklı ve uzun olur diye kullanmak asıl hedef olmalıdır. İmplant tedavisi mecbur kalınan durumlarda kurtarıcı bir tedavidir. Ancak implant fiyatları ve üzerine yapılacak diş kaplama veya protezler yüksek olduğundan her kişinin bütçesine uymaz.