BÜTÜN DİŞLERİ İMPLANT YAPTIRMAK

İşte düşmanımın başına vermesin diyebileceğimiz zor bir durum. Bütün dişlerin çekilmesi ve kişinin tam dişsiz olarak kalması. Burada kaybedilen çiğneme fonksiyonuna mı, bozulan estetik görüntüye mi yoksa ortaya çıkan çiğneme bozukluğuna mı yanmalıyız. Böyle bir durumda kişi psikolojik olarak da olumsuz etkilenir. Kişilik yapısına göre depresyona bile giren insanlar vardır. Hele de diş eti sorunu nedeni ile seri çekim yapıldı ise kısa sürede dişsiz kalan kişi neye uğradığını şaşırır. İmplant tedavisi seçenekleri burada devreye girer ve çoğu zaman kurtarıcı olur.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya nın bütün dişlere implant videosunu sayfamızda bulabilirsiniz. 

DİŞ ETİ HASTALIĞI İLE DİŞLERİN ÇEKİLMESİ

Genellikle tam dişsizlik durumu bütün dişlerin çekildiği periodontitis hastalığında karşımıza çıkar. Diş eti hastalıklarının en tehlikelisi olan periodontitis bakterilerin etkisi ile diş eti ve kemik dokuları ile bunlar arasında bağlantı sağlayan yapının enfeksiyonudur. Büyük bir yıkım söz konusu olur. Aslında belirtileri uzun süre alarm zillerini çalar. Ancak ağrısız seyretmesi nedeni ile bu hastalık en çok ihmal edilen ve geç kalınan hastalıkların başında gelir.

Toplumda yaygın olarak karşılaşılan periodontal doku hasarının ilerleyerek bütün ağzı etkisi altına alması sonucu diş etlerinde çekilme, kemik dokusunda erime olur. Zaman içerisinde dişler sallanır. Dişlerinin sallandığını fark eden kişi diş sallanması nasıl geçer diye bitkisel yöntemler arasa bile bu artık boşa gidecek bir çabadır.

Dişler etrafındaki diş eti ve kemik dokusunun kaybedilmesi sonucu dişlerde sallanma olarak adlandırılan sallanma görülür. Sallanma yönü sağ sol, ileri geri ve yukarı aşağı olarak sınıflandırılır. Özellikle her üç yönde de sallanma söz konusu ise dişin artık kaybedildiği gerçeği ile karşı karşıyayız demektir.  Bazı özel durumlarda sallanmaya başlayan diş küretaj işlemi ve kemik tozu takviyesi ile bir süre daha kullanılabilir. Ancak çoğu diş sallanması durumunda diş çekimi gerekmektedir.

DİŞ ÇÜRÜKLERİ NEDENİ İLE DİŞLERİN ÇEKİLMESİ

Dramatik bir tablo da hastalıklara ve belirtilerine aldırış etmeden yaşamaya devam etmektir. Benim kişisel düşüncem ağrı kesici ilaçların artması ve çeşitlenmesi ile birlikte etkilerinin de artması nedeni ile tedavilerin ertelenmesidir. Bir ağrı kesici içince nasıl olsa ağrı geçer düşüncesi ve ihmal nedeni ile çürük bakterileri yaygın hale gelir. Çürük bir dişin varlığı diğer dişler için de risk yaratmaktadır. Zaman içerisinde giderek ilerleyen diş çürükleri ağrı yaptıktan sonra pulpa odası nekroz olur. Bir süre ağrı kesilir. Dişin kanallarında ilerleyen bakteriler kök ucundan çıkarak kök apsesi yaparlar. Diş etrafındaki dokularda şilik ve şiddetlenen ağrı görülür. Diş çürüğü nedeni le ortaya çıkan belirtileri sıralamk istersek aşağıdaki yedi maddeyi de söylemek gerekir.

 • Ağız kokusu
 • Diş eti kanaması
 • Dişler arasına yiyecek artığı girmesi
 • Soğuk sıcak hassasiyeti
 • Diş ağrısı
 • Çevre dokularda şişlik
 • Ateş

ÇEKİLEN DİŞLERİN YERİNE İMPLANT YAPIMI

Bazen çürükler bazen diş eti ve çevre dokularının enfeksiyonları nedeni ile bütün dişler kaybedilebilir. Travma, kaza veya kalıtımsal nedenler ile de tam dişsizlik durumu görülebilir. Bazen de sistemik rahatsızlıklar ilerleyen şeker hastalığı veya radyoterapi, kemoterapi gibi tedaviler nedeni ile bütün dişerin kaybedilmesi de söz konusu olabilmektedir. Çekilen dişlerin sayısı arttıkça yemek yeme fonksiyonunda problemler artar. Sindirim sistemi ağızda çiğneme ile başlamadığında mide barsak şikayetleri şişkinlik, reflü kabızlık gibi sorunlar oluşur. Diş kaybı nedeni ile çene ekleminde ağrı olur. TME adı verilen eklemimiz deforme olmaya başlar. Yanaklarda tükürük birikir. Diğer taraftan estetik olarak yüz çöker. Konuşma anlaşılamayacak kadar bozulur. Bunlar gibi birçok sorun giderek artar ve kişi en kısa sürede dişlerini yaptırmak ister. Geleneksel olarak hareketli bir diş protezi yapılabilir. Ancak kullanım problemleri nedeni ile sabit diş tercih edilir.

 • Çiğneme konforu
 • Özgüven
 • Kullanım rahatlığı
 • Psikolojik etkenler

sabit diş protezlerine olanak sağlayan implant tedavisine karar vermede etkilidir. Tam dişsiz ağızlarda implant tedavisi planlaması büyük önem taşır. Anatomik oluşumların iyi bilinip değerlendirilmesi gerekir. Diş hekimleri implant uygulaması için yapılacak diş protezinin bitmiş halini tasavvur ederler. Tecrübeli hekimler hastanın ağız yapısı ile ilgili karşılaşılabilecek sorunları en baştan görerek tedbir alabilir. Var ise sınırlamalar ve çıkabilecek sorunlar ile ilgili hasta bilgilendirmesi yapılır.

Yerli implant fiyatları. Alman Bego implant
Yerli implant fiyatları. Alman Bego implant

Takılıp çıkarılan protezlerin altında da implantlar kullanılabilir. Yandaki resimde alt çenede dört imlant görmektesiniz. İmplantların üzerinde topuz tutucular yerleştirilerek protezin çıt çıt gibi damk üzerine yerleşmesi sağlanabilmektedir. En az iki implant ile gerçekleşen bu protezler genellikle dört implant üzerine tercih edilmelidir. İmplant sayısının azalması fiyatı düşürse de tercih edilmemelidir. Doktorunuz size uygun tedavi planını muayene sonrası bildirecektir.

Tam dişsiz ağızlarda 6 ile 8 adet implant uygulaması genellikle bir çene için yeterlidir. Daha az implant demek daha ucuz maliyet demektir. İmplant fiyatları tane olarak hesaplanır. Sayı arttıkça implant fiyatı artar. Toplamda ödenecek ücret implant fiyatı ile protez fiyatının toplamıdır. Tam dişsiz çenelerde implant fiyatı nerede ise yerli bir araba fiyatının yarısına kadar çıkabilir. Ancak ucuz implant arayışının da hayal kırıklığı yaratır. Ucuz implant demek kaliteden taviz vermek demektir. Uzun bir maraton gibi düşünmeniz gelerken tam dişsiz ağızda implant uygulanması aşamalarında görülebilecek sorunlar insanı canından bezdirebilir. Bu nedenle en iyi implant markasını ve tecrübe ile uygulanacak implant uzmanını seçmek gerekir.

İmplant tedavisi tabi mucize değildir. Bazı zorlukları vardır. Tedavi süresinin uzun olması iyileşme döneminde dişsiz kalınaması gibi ginlük yaşantıyı olumsuz etkileyebilecek bir maratondur. Web sitelerinde her ne kadar bilgi sahibi olabilseniz de en doğru bilgi sizin muayeneniz sonrasında size aktarılabilir. Ne kadar süre dişsiz kalacağınız ve yapılacak implant fiyatları hakkında bilgi almak için randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya 02126616979 arayabilirsiniz.