İMPLANT NE ZAMAN GEREKİR?

Diş tedavileri söz konusu olduğunda en doğru ve en uzun ömürlü tedavi tercih edilmelidir. Gerek yapım süresi gerekse uygulama mahiyetleri bakımından implant tedavisi son yıllarda adından giderek daha çok bahsedilen bir yöntem olarak görülmektedir. Bazı hastalar farklı hekimlere gittiklerinde farklı tedavi planları ile karşılaştıklarını söylemektedir.

Yani için farklı doktorlar farklı tedaviler önerebilir. Bazen tedavi planında implant uygulaması bazen diş köprüsü ve hatta bazen takılıp çıkarılabilen hareketli protezler olabilir. Bugün implant tedavisi gereken durumlar ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Daha önce estetik diş tedavileri ne zaman yapılır demiş ve bilgi vermiştik. Yoğun ilginiz ve teşekkürleriniz implant tedavisi ile ilgili bu yazıyı da paylaşmamız gerektiğini düşündürdü bize.

İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR?

İmplant ile ilgili pek bilinmeyen konulara yer vermeden önce nedir sorusunu yanıtlayıp hemen konuya geçelim.

Artık hepimiz implantların yapay diş kökü olduğunu biliyoruz. Titanyum malzemesinden yapıldığını ve silindirik bir yapıda olduğunu da malum. İmplantların hangi durumlarda yapıldıkları hangi durumlarda uygun tedavi yöntemi olmadıkları ile ilgili genel bilgiler verdiğimizde sizin için implant yapımının doğru bir karar olup olmadığı ile ilgili fikrimiz olacak. Her şeyden önce sistemik hastalığı olan kişiler için implant uygulaması uygun değildir. Vücut savunma sisteminde sorun yaşayanlar insan tedavisi gibi uygulamalara uzak durmalıdır. Kontrol altına alınamayan şeker hastalıkları, aşırı sigara tüketimi ve yetersiz kemik hacmi olduğu durumlarda da implant’dan uzak durmak gerekir.

İmplant Diş
İmplant Diş

Yukarda eksikliğini gidermek amacı ile diş köprüleri veya hareketli diş protezleri uygulanması daha yerinde olacaktır. Uzun ve sağlıklı bir implant uygulaması için kurallara uygun hareket edilmesi ve macera aramaması gerekir.

KİMLER İMPALNT YAPTIRABİLİR?

Parası olan herkes değil tabi. Sağlık durumlarının elverdiği durumda aranan diğer önemli bir kriter de yeterli ağız bakımının gerçekleştirilmesidir. İyi bir ağız bakımı yapılan implantların problem yaratmadan uzun yıllar sağlıklı bir biçimde hizmet etmesini sağlar. Genel sağlık koşullarına bakalım şimdi. Yüksek tansiyon hastaları, kontrol altına alınmış şeker, astım, kolesterol ve kalp problemi olan kişiler için belirli koşullar altında implant uygulanması mümkün olabilmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar belirli şartlar altında implant tedavileri rahatlıkla yaptıra bilmektedirler.

Sizin de saydıklarımız gibi rahatsızlıklarınız var ise birebir görüşerek sizin için en uygun tedavi planını yapmak mümkün olacaktır.

Bildiğimiz gibi diş implantları bazen tek diş eksikliklerinde bazen de  çoklu(birden fazla) diş eksikliği olduğu durumlarda iyi bir alternatif tedavi yöntemidir. Dişlerini kestirmek istemeyen hastalar için özellikle tek diş eksikliği nde çok iyi bir alternatif tedavi yan temizdir. Diş protezleri ile rahat edemeyen hastalar için sabit diş implant üzeri kaplama ve köprüleri birinci tercihi olmaktadır. Bu sayede hasta kendi dışı gibi çiğneme fonksiyonu ve estetik görünüm edebilmektedir.

İMPLANT İLE KEMİK BAĞLANTISI

İmplantın kemikle bütünleşme  olayına osseointegrasyon adı verilmektedir. Kemik hücreleri implant ile içiçe geçerler. Bu osseointegrasyon 2 – 5 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu sürelerin sonunda ortaya çıkan kemik kaynaşması ile elde edilen sonuç son derece  memnuniyet verici ve yüz güldürücüdür. Osseointegrasyon gerçekleştikten sonra implant üzerine yük verilebilmektedir.

Bazen bir implant üzerine bir diş kaplaması yapılır. Bazen de iki implant üzerine iki veya üç diş yerleştirilir. Genellikle iki implant üzerine dört diş veya daha fazla yerleştirilmesi tavsiye edilmez. Böyle durumlarda insan sayısını arttırmak daha ve tercih edilen bir yöntemdir.

İMPLANT FİYATI VE KALİTESİ

Başarılı bir implant için birden fazla faktörün bir arada olması gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım. Sadece iyi bir implant kullanmak veya iyi diş hekimi ile başarı elde edilemez. Fazla fiyat ile implant yapılması ise hiçbir zaman başarının kriteri olamaz. Bazen çok yüksek fiyat ile implant yaptırılsa bile sorunlar yaşanabilir. Peki nedir kaliteli implant için yapmak gereken. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya implant tedavisine ihtiyacı olan bir kişinin öncelikle tek konu üzerine takılmaması gerektiğini söylüyor. İmplant ücreti ne kadar diye başlayan konuşmalar hastayı ucuz ve kalitesiz bir yola sokan ilk adım. Tabiki fiyat önemli. Kimse de parasını yolda bulmuyor. Zaten ucuz yaptırdım dediğinizde bile implant için en az 2000 Tl ücret ödersiniz. Bulacağınız daha yüksek fiyatlı implantlar ile arasında 100 TL fark olacaktır. Bütün dikkatinizi bu para üzerinde yoğunlaştırırken belki de iki implant gereken yere üç implant yapılması gibi hatalı ve gereksiz bir planlamaya kurban gidebilirsiniz.  Bu durumda kalitesiz ve baştan yanlış yapılmış üç tane implanta sahip olursunuz ve bunları birkaç yıl içerisinde kaybedersiniz. Çünkü implantlar arasında mesafe az olduğu için kemiğin beslenmesini bozmuş olursunuz. Zaman içerisinde implantların birbirine yakın olan bölgesinde kemik erimesi görülmesidir.

Çünkü bizim yaptığımız implantlarda %100 e yakın başarı hasta işbirliği, klinik disiplini, tecrübe ve doğru tedavi planı ile sağlanmaktadır.

İmplant yaptırmak için implant uzmanı kadar bilgi sahibi olmanıza da gerek yok aslında. Sizin için hekimin yeterliliği, kliniğin temizliği ve size zaman ayrılıp ayrılmadığı gibi konulara dikkat etmeniz yeterli. Başarı aslında implant başarısı değil sizin ve hekimin başarısıdır. Bakın bu konuda da Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ne diyor.

Aynı marka implantın çok sayda başarısızlık ile sonuçlandığı klinikler duyuyorum. İmplant firması bana kullandığım implantın çok başarılı bir implant olduğunu söylediğinde bu başarının neden her klinikte elde edilemediğini sordum. Cevap veremediler. Çünkü bizim yaptığımız implantlarda %100 e yakın başarı hasta işbirliği, klinik disiplini, tecrübe ve doğru tedavi planı ile sağlanmaktadır.

İMPLANT ÖMRÜ

Yukarıda anlattıklarımız ile genel bir bilgi sahibi oldunuz. İmplant yapımında amaç implantın kullanım ömrünün yaşam boyu olmasıdır. İyi planlanmış, kaliteli bir implant doğru cerrahi ve uygulama sonrası iyi bir bakım ile ömür boyu kullanıma olanak sağlar.

İmplant kullanım süresi ile üzerindeki protezin kullanım süresi farklı olgulardır. İmplant üzerindeki kaplama veya protezde kırılma kopma gibi sorunlar oluşabilir. İmplantlar sabit kalır. Üzerinden yeni ölçü alınarak protez veya kapla değiştirilebilir.

Sizin de eski implant üzeri diş köprüleriniz var ise ve sorun yaşıyorsanız implant markanızı öğrenip yeni bir diş protezi veya köprüsü yaptırmanız mümkün. Son yıllarda estetik diş tedavisi için zirkonyum diş kaplama tercih edilen bir yöntem olmuştur. Bilgisayar destekli bu yeni nesil malzeme uzun yıllar sağlıklı kullanım ve hijyen sağlamaktadır. Zirkonyum diş fiyatları da implant fiyatları gibi değişir. Ancak ucuz bir zirkonyum diş kaplama fiyatı size ileride bol sorun çıkaran kırılan çatlayan diş olarak sorun yaratmaya müsaittir.