İMPLANT YAPIMI NEDEN TERCİH EDİLİR?

Adından çok söz ettiren diş tedavi yöntemi olan implant diş eksikliklerinin giderilmesinde sunni diş kökü olarak vazife görür. Bazen sabit bir köprü için bazen de hareketli bir protez için dayanak olarak kullanılır. İmplant uygulama işlemi yaygınlaşmadan önce farklı yöntemler ile diş eksiklikleri giderilmekteydi.

Neden İmplant Yaptırmalıyız?

Geleneksel yöntemler halen uygulanabilmektedir. Ancak implant tedavisinin sağladığı avantajlar nedeni ile günümüzde eski yöntemler ile diş tedavi uygulamaları gün geçtikçe az uygulanmaktadır. İmplant yaptırmak için en büyük engellerden bir tanesi olan implant fiyatları da artık nerede ise klasik diş tedavi ücretleri kadar ucuzlamıştır. İmplant uygulaması ile yapılan dişler ile eski yöntemlerin estetik ve fonksiyonel özellikleri karşılaştırıldığında implant yaptırmak daha çok tercih edilmektedir. Aşağıya implant yaptırmak için nedenleri yazacağım. Her hasta için en uygun tedavi yöntemine hekim muayenesi ile karar verilebilir. Bu bilgiler genel mahiyettedir ve sizin için en doğru seçim ancak muayene ve diş röntgeni tetkiki sonrası belirlenebilir.

Eksik Dişler

Çiğneme

Estetik

 1. Eksik dişler için en uygun tedavi yöntemlerinden bir tanesi implant uygulamasıdır. Çünkü boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerinin kesilmesi gerekmez. Özellikle bir veya iki diş eksikliğinde çok iyi sonuç alınabilen bir tedavi yöntemidir. Klasik yöntemde boşluğun önünde ve arkasındaki dişlerin kesilerek üzerine diş kaplaması yapılması gerekir.
 2. Zaman içerisinde yapılmış diş kaplama ve köprülerinin değiştirilmesi gerekir.
 3. Kesilen dişler soğuk sıcak hassasiyeti yaparlar. Diş hassasiyeti yeme içme sırasında kişiyi son derece rahatsız eder.
 4. Hatalı yapılan kaplama ve diş köprüleri kesilen dişlerim kaybedilmesine kadar ilerleyen problemler çıkarabilir.
 5. İmplantlar özellikle diş çekimi sonrası zaman kaybedilmeden uygulandığında yeterli kemik hacmi genellikle bulunabilir. Bu şekilde uygulanan implantlar ömür boyu doğal diş gibi hizmet eder.
 6. Sistemik olarak ileri derecede rahatsızlığı olmayan hastalar için sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bağışıklık sistemi problemler implant yapılması için engel teşkil ederler.
 7. Yaşı ilerlemiş hastalar için implantın uygun olmayacağı yönünde bir düşünce olsada bu doğru değildir. İmplantlar aslında en çok 60 yaş üzeri kişilere uygulanır. Çünkü ileri yaştaki nüfüsta zaman içerisinde diş kayıtları daha fazladır.
 8. İmplantın uygulaması diş köprüsü uygulamasından daha kısa sürer. Zirkonyum diş kaplamalar ile başarılı kaplama ve köprüler yapılsa da implant sağladığı destek nedeni ile tercih edilir. İmplant üzeri zirkonyum diş kaplama bizim de önerdiğimiz bir tedavidir.
 9. Dişlerin köprü için kesilmesi sonrasında geçici dişlerin yapılmasına rağmen hassasiyet yapan dişler olduğunda bazen kanal tedavisi gerekmektedir.
 10. Diş köprülerinin yapımı için doktora gidilmesi gereken randevu sayısı daha az değildir. İmplantlarda ilk seansta implant yerleştirilir. Bu işlem her implant için yaklaşık 20 dakika süren bir müdahaledir. Genellikle bir hafta sonra operasyon bölgesinden dikiş alınır. İyileşme sürecini takiben normal diş kaplaması prosedürleri başlar.
 11. Diş hassasiyeti sorunu olmayacağı için kanal tedavisi gibi işlemler ile vakit kaybedilmez Doğrudan implant üzeri köprü yapımına başlanır.
 12. İmplant uygulamaları daha dikkatli bir ön hazırlık aşaması sonrasında yapıldığı için Hastanın ihtiyacı olan yerlere implant uygulaması yapılır. İmplant planlaması milimetrik bir şekilde çene cerrahı ve protez konusunda deneyimli hekimler tarafından yapıldığı için işlem sonrası sürprizlerle karşılaşmazsınız.