DİŞ KAPLAMA NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

Ön dişlere daha önceden yapılmış diş kaplamalarının çıkardığı sorunlar nedeni ile sökülmesi ve yenilerinin yapılması gerekebilir.
Bu yazıda eski kaplama yerine hangi durumlarda yeni diş kaplama ve köprüsü yapmak gerektiği ve yapılacak kaplamalar için dikkat edilmesi gerekenleri anlatmak istedim.
Öncelikle dişlerde ihtiyaç olmadıkça kesim ve kaplama yapılmasına gerek olmadığını bir defa daha hatırlatmak isterim. Sadece eğri olduğu için diş kaplama ile estetik diş görüntüsü elde etmek tavsiye etmediğim bir durumdur. Istisnaları var tabi. Nedir diye sorarsanız. Dişlerde kırıklar, çürük veya eski dolguların olması estetik diş kaplama yapımı için bir neden olabilir. Eksik dişlerin varlığında da diş köprüsü ile noksan diş boşluğunun kapatılması söz konusudur. Diş kaplaması yapılması gerekebilir. Diş renginde oluşan sorunlar özellikle kanal tedavisi sonrası dişin koyulaşması üzerine kaplama yapılmasını gerektirebilir.
En önemli endikasyonlaran birisi de eski diş kaplamalarının yenilenme ihtiyacıdır.

ESKİ KAPLAMA NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

Estetik diş kaplama ve implant
Estetik diş kaplama ve implant

Zaman içerisinde ağız dokuları ile uyumunu kaybeden diş kaplamaları mutlaka geç kalmadan değiştirilmelidir.
Diş eti kenarında morluk, kanama ve kırılma gibi sorunlar diş kaplaması için görünen ve kolayca karar verebileceğimiz değişim nedenleridir. Zor olan durum kaplama altındaki dişte çürük olması ve bu nedenle dişte hassasiyet oluşmasıdır.

Diş eti kenarında morluk, kanama ve kırılma gibi sorunlar diş kaplaması için değişim nedenleridir.

dişin birleştiği alanda ağız sıvıları ve bakteri plağı tutunumu nedeni ile kaplamanın altındaki dişte çürük oluşabilir. bu durumun kısa sürede teşhis edilip sorunun giderilmesi şarttır. Aksi takdirde dişin çekimine kadar giden sonuçlar ile karşılaşılır.

Diş kaplamasının değiştirilmesine karar verildiğinde kaplamanın kaç üyeliği olduğu tespit edilir. Kaplamayı çıkarmak için kuron sökücü olarak isimlendirilen alet kullanılır. Ancak bunun doğru kullanılmaması kaplama altındaki dişleri zarar verilmesine neden olabilmektedir. Kaplama ye altındaki dişe zarar vermeden çıkarabilmek ancak keserek mümkün olabilir. Sadece kuran sökücü ile kaplama çıkarılmak istenir ise alttaki diş kökü zarar görür. Dişin kırılması gibi istenmeyen ve telafisi de bazen imkansız sonuçlar ile karşılaşılabilir. Diş sallanıyor ise kuron sökücü darbesi ile dişin yerinden çıkması da söz konusu olabilmektedir.

ESKİ DİŞ KAPLAMASI SÖKÜLÜRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Sökülmeden önce diş kaplama veya köprüsünün sınırlarını belirlemek.
  • Kaplamayı kesmek ve rahatlatmak
  • Aşırı kuvvetler vermekten kaçınmak
  • Söküm sonrası oluşabilecek maliyetler ile ilgili hastaya bilgi vermek
  • Geçici diş için hazırlık yapmış olmak
  • Çekim gerekiyor ise anestezinin tamamlayıcısını yapmadan çekim işine girişmemek

dikkat edilmesi gereken önemli kurallardır. Özellikle maliyetler ile ilgili bilgi vermeden diş kaplamasını sökmek hatalı olacaktır. Kişinin ekonomik olarak hazırlıklı olması ve yeni yapılacak işlem ile ilgili ön fikir sahibi olması gerekir. Bazen diş çekimi veya implant gibi olasılıklar da söz konusu olabilir. Bu tedavilerin de uygulanma süreleri ve maliyetleri ile ilgili genel bilgiler hastaya aktarılmalıdır.