DİŞ BEYAZLATMA

Estetik bir gülümseme her insanın ihtiyacı aslında. Güzel gülüşlerden bahsederken insanın aklına öncelikli olarak beyaz dişler geliyor. Düzgün sıralanışı olan, ancak beyaz renkli olmayan dişler için güzel demek biraz zor değil mi? Estetik diş tedavileri içinde diş beyazlatma en çok  uygulanan işlemlerden bir tanesi. Dişlerin daha açık renkli olması bile birçok insanı tek başına mutlu etmeye yeterli. Peki diş rengi neden bazı insanlarda daha sarı veya gri renkli oluyor? Neden bazılarında da inci gibi beyaz dişler var. Haksızlık ama değil mi? Diş beyazlatma ile ilgili en doğru bilgileri diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan alacağımızı yaptığımız ciddi bir araştırma sonrası öğrendik. Kendisi İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş kliniğinin kurucusu ve 25 yıldan daha uzun süredir başarılı estetik diş tedavileri uygulamakta. Birçok estetik diş tedavisini de Türkiye’de ilk uygulayana hekimlerden birisi kendisi.  Bize estetik diş tedavileri ve diş beyazlatma ile ilgili verdiği doyurucu bilgiler için kendisine teşekkür ederiz. Kişisel web sitesi www.drsertac.com da daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Diş beyazlatma zararlı mı?

Merhaba, toplumun genelinde bu soru hep kafaları kurcalar. Diş beyazlatma işlemi diş doktoru tarafından uygulandığında kesinlikle zararlı değildir. Kullanılan malzemelerin sağlık bakanlığı onaylı olması da bu işlemin yetkili mercilerce uygun görüldüğünün bir işaretidir.

Ne zaman dişlerin beyazlatılması gerekir?

Bazen anne karnında gelişim evresinde , bazen çocukluk döneminde genellikle de kalıtımsal olarak diş rengi problemleri ortaya çıkabilir. Kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotikler, yüksek ateş gibi durumlar ve aşırı florür alınması diş rengini olumsuz etkileyen intrensik faktörlerdir. Bir de dişler sürdükten sonra diş renginin bozulması durumu söz konusu. Gün içerisinde kullanılan kahve, çay, sigara,puro,pipo ve nargile gibi boya ve katran içerikli tüketim ürünleri diş rengini bozabilir. Diş temizleme ile bile dişler eski rengine gelmez. Bu durumlarda diş beyazlatma en iyi yöntemdir.

Tetrasiklin renklenmelerinde de diş beyazlatma istenilen sonucu veremeyebilir. bu durumda laminate veneer diş kaplama veya zirkonyum diş kaplama gibi seçenekler değerlendirilmelidir. Mine yapısına bağlı olarak diş yüzeyinin parlaklığı dişin kirlenebilme hızını etkiler. Bazı diş minesi cam gibi parlak olduğu halde bazı kişilerin mine tabakaları girintili çıkıntılı yani poröz dür. Bahsettiğim gibi poröz olan yüzeylerin kirlenmesi daha kolay olur. Kolay kirlenip zor temizlenen bu yüzeyler için kompozit laminate veneer kısa süreli bir çözüm olarak uygulanabilir.

Diş beyazlatmada bitkisel ürünler etkili mi?

Kirlenmesi ve renklenmesi için bitkisel ürünler daha etkili olmaktadır. Kara lahana, ıspanak, şekerpancarı gibi besinler diş yüzeyini kirletebilir. Ancak  bitkisel diş beyazlatma diye birşey söz konusu değildir. Toplumda karbonat ile ovmak veya limon kullanmak gibi yanlış bilgiler var. Özellikle limon asit içerikli bir besin maddesi. Mine asit ile temas edince yüzeyin daha da pürüzleşmesi ve erinesi nedeni ile daha kolay renk bozulmasına maruz kalabilmektedir. Karbonat da yüzeyde çizikler oluşturduğu için kullanılması önerilmeyen bir malzemedir. Kısa süreli sonuç veren bu iki ürün ileride daha sorunlu diş rengi ve yüzeyi ile sizi üzebilecek işlemlerdir.

Diş beyazlatma fiyatı ne kadar?

Uygulanacak diş beyazlatma yöntemine göre ve dişin rengine göre diş beyazlatma fiyatları değişiklik gösterir. Renk kaç ton açılacak ve hangi yöntem kullanılacak buna göre diş beyazlatma işlemi ücreti tespit edilir. Bütün dişlerin beyazlatılması 300 dolar gibi bir maliyet getirebilir. Ancak sizin için yapılacak işleme göre diş beyazlatma fiyatı özel olarak belirleneceğinden bu rakamdan düşük veya bir miktar daha yüksek olabilecektir.

Diş kaplama öncesi beyazlatma işlemi genellikle tavsiye ettiğimiz bir işlemdir. Zirkonyum diş kaplama gibi estetik diş kaplama işlemleri öncesi diğer dişlerin beyazlatılması sayesinde yeni yapılacak zirkonyum kaplamalar da güzel görünümlü beyaz renkte olabilirler. Ağzında kendi dişleri olan hastalar için diş beyazlatma yeni dişlerin renk seçimi öncesi bitirilmesi gereken bir tedavidir. Dişler beyazlatma işlemi sonrasında beyazlamış diş rengine göre üretilirler.

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Evde ve diş hekimi kliniğinde yapılan diş beyazlatma yöntemleri vardır. Diş renginin ileri derecede koyu olduğu durumlarda iki yöntemin birlikte kullanılması tercih edilebilir. Evde yapılan diş beyazlatma işleminde hekimin ağızdan aldığı ölçü laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda model hazırlanır ve model üzerinde ilaç gelecek yerler için ilaç hazneleri hazırlanır. Model temiz bir diş diş eti birleşiminin görülmesi gereken net bir model olmalıdır. Plak basımı için sıcak vakum cihazı kullanılır. Silikon kafes modelin üzerine tam uyumlu silikon kafesi basar. Kenarları düzeltilen silikon plak hekim tarafından ağızda kontrol yapıldıktan sonra hastaya verilir.

Her gün hasta diş doktorunun verdiği bu plak içerisine diş beyazlatma jelini uygulayarak dişleri üzerine takar. İlaç konsantrasyonuna göre 4 ile 8 saat dişler üzerine uygulanan plak içerisindeki ilaç her kullanıldığında bir miktar diş beyazlar. İstenilen beyazlığa geldiğinde işleme son verilir. Genellikle 3 ile 5 günlük bir uygulama yeterli olmaktadır.

  1. Evde diş rengi beyazlatma
  2. Diş doktoru kliniğinde diş rengi açılması

Diş hekimi tarafından uygulanan ofis tipi beyazlatma işleminde daha yüksek konsantrasyonlu hidrojen peroksit veya karbamid peroksit malzeme kullanılır. İlacın yüksek konsantrasyonlarda olması demek diş eti, yanak, dil ve dudak mukozasına geldiğinde tahriş gücünün de artması demektir. Sızıntı şeklinde bile olsa bahsettiğim yumuşak dokularda yanma ve sızlama görülür. Zaman içerisinde tamamı ile kaybolsa da istenmeyen bir durumdur. Diş beyazlatma işlemi ofis tipi olarak klinikte gerçekleştirildiğinde yüksek beyazlatma ilacı konsantrasyonu nedeni ile hemen sonuç alınır. Diş rengi bir veya iki seans ofis beyazlatma sonrası daha açık hale gelecektir.

Ofis beyazlatmada kullanılan ışık tipleri 500 ile 700 nanometre dalga boyumdaki halojen veya led ışık kaynağı olabildiği gibi lazer ile de uygulanabilmektedir. Diş klik pratiğinde lazer ışınlarından korunma amacı ile en çok halojen ve led kaynaklar tercih edilirler.

İmplant diş öncesi sonrası ve implant yapım aşamaları için bizi takip etmeyi unutmayınız.

www.dislerinibeyazlat.com