ÖN DİŞ ESTETİĞİ İÇİN ZİRKONYUM VE İMPLANT

Diş sorunları kişinin günlük yaşantısını ve iş yaşantısını etkilediği gibi özel hayatını bile olumsuz etkileyebilir. Bazen diş ağrısı, bazen estetik problemler ve maalesef bazen de diş kaybı gibi diş sorunları yaşanabilir. Diş hekimleri artık modern tedavi yöntemleri ile dişlerimizdeki estetik ve fonksiyonel problemleri kısa süre içerisinde giderebiliyorlar. Bu yazıda ön diş estetiği sağlamak amacı ile en çok tercih edilen iyi bir kaplama malzemesi yani zirkonyum diş kaplama hakkında size bilgi vermek istiyoruz.

Aynı zamanda diş kayıpları olduğunda da ilk akla gelen diş yapma yöntemi olan implant hakkında da bilgi vereceğiz. Konuyu uzmanına sorduk. Sizler için en doğru bilgileri alıp aktarmak istedik. İnternette dolaşan bir çoğu yabancı sitelerden çeviri olan ve hatalı bilgiler içeren sitelerden sıyrılarak bu sayfaya kadar gelebildiyseniz size bilmek istediğiniz her konuda yardımcı olma arzusundayız.

Estetik diş tedavileri ve implant diş yapımı konusunda bilgi ve tecrübesi ile tanınmış bir isim olan Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya bize zaman ayırdığı ve sorularımızı yanıtladığı için teşekkür ederiz. www.drsertac.com web sitesinden de aldığımız bilgiler ile birlikte sorularımıza verdiği yanıtları aşağıda bulabilirsiniz. Doktor beyin web sitesi de son derece bilgilendirici içeriklerden oluşuyor. Siteyi ziyaret ettiğinizde estetik diş yapımı ile ilgili birçok önemli bilgiye de ulaşabileceksiniz.

ÖN DİŞ ESTETİĞİ İÇİN KAPLAMA

Dişlerden bir veya birkaç tanesinde çürük kırık renk değişimi ve benzeri sorunlar olduğunda kaplama uygulaması yapılarak diş estetiği sağlanabilmekte. Modern diş tedavilerinde kaplama dişler artık eski porselen diş kaplamalar göre çok daha iyi estetik sonuçlar vermekte. Uzun süre uygulanan porselen diş kaplama malzemesi artık pek tercih edilmeyen bir tedavi yöntemi olmuştur. Bunun en önemli nedeni de porselen malzeme altında kullanılan metal destek malzemesidir. Porselenin kırılmasını engellemek için kullanılan metal diş kaplamaları için önemli dezavantajlar oluşturmaktadır.

Porselen diş kaplamadaki metalin olumsuz etkileri nedeni ile özellikle estetik diş yapımı için zirkonyum diş kaplama tercih edilmektedir.

Metalin olumsu özelliklerini sıralamak gerekir ise

  1. Diş ile tam uyumlu değildir
  2. Diş eti kenarında koyu renk oluşmasına neden olur
  3. Biyolojik uyumlu değildir
  4. Alerji yapabilir
  5. Diş eti çekilmesine neden olabilir
  6. Bakteri tutunumu fazladır
  7. Üzerini opak malzeme ile kapatmak gerekir
  8. Işık geçirgenliği olmadığı için doğal diş görünümü vermeyi engeller
  9. Metal  ve opak malzemeye yer açmak için fazla diş aşındırması gerektirirler

Yukarıda kısaca sıralamaya çalıştığımız olumsuzluklar nedeni ile porselen diş kaplama yapımı yerine daha estetik görünüm veren ve biyolojik olarak vücut ile uyumlu zirkonyum malzemesi kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle ön diş estetik kaplamalarında gerek tek diş kaplama gerek bütün dişlerin estetik amaç ile kaplanmasında bu yeni nesil estetik zirkonyum kaplama tercih edilmektedir.

ESTETİK DİŞ FİYATLARI NE KADAR?

Diş estetiği için tercih edilen malzemenin neden zirkonyum olduğu ile ilgili yukarıda kısa ve öz bilgiler verdik. Peki porselen diş yapımı neden hala devam ediyor? Bu denli olumsuz özellikleri olmasına karşın neden her kişi için estetik zirkonyum diş kaplama tercih edilmiyor? Bu sorunun cevabını da ünlü diş hekimimiz Sertaç Kızılkaya dan aldık. 

Zirkonyum diş fiyatları nedeni ile özellikle ilk uygulanmaya başladığı dönemlerde çok fazla tercih edilmiyordu. Gerekçesi tahmin edebileceğiniz gibi zirkonyum diş kaplama fiyatı ile porselen diş kaplama fiyatı arasında önemli bir miktar ücret farkı bulunması idi. Ancak günümüzde artık zirkonyum fiyatları ile porselen diş fiyatları arasındaki büyük uçurun kalkmıştır. Geçmiş ile karşılaştırıldığında zirkonyum diş fiyatları önemi oranda ucuzlamıştır. 2000 li yıllarda 700 Dolar olan zirkonyum fiyatı bugünlerde yarı fiyatına kadar ucuzlamıştır.

ÖN DİŞ KAPLAMA

Estetik diş fiyatları ile ilgili bilgi verirken laminate veneer fiyatı ve diş beyazlatma fiyatı ile ilgili bilgi vermeden olmaz. Ön diş estetik uygulamalarında zirkonyum kaplama alternatifi olarak tercih edilebilen laminate veneerlerin ince seramik olduğunu bilirsiniz sanırım. Bu estetik diş yapımı ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz www.drsertac.net sitesine bakabilirsiniz. Söz fazla uzatmadan laminate veneer fiyatlarının da zirkonyum diş fiyatları ile yakın tutarlarda olduğunu söylemekte fayda var. Ancak laminate veneer kaplama bir miktar daha yüksek ücretler ile uygulanabilirler. Yapımları için çok hassas çalışma gerektirmeleri nedeni ile fiyat olarak daha pahalıdırlar.

Diş beyazlatma fiyatları da 20 yıl önce 1000 dolar ile başlayan fiyatlarını bugün yarı yarıya ucuzlamış olarak uygulanabiliyorlar. Estetik dişlerin vazgeçilmezi olan diş beyazlatma işlemi özellikle ön diş estetiği için sınırlı sayıda diş için kaplama veya laminate veneer uygulanacağı durumlarda işlem öncesi tavsiye edilen bir uygulamadır. Diş rengi beyazladıktan sonra estetik zirkonyum diş kaplama veya laminate veneer kaplama yapılır. Bu aşamadan sonra hayallerinizdeki gülümsemeye yaklaşmış olabiliyorsunuz.

ÖN DİŞ ESTETİĞİ İÇİN İMPLANT

Diş kaybedildiğinde kemik hacminin azalması ve çene yapısında değişikliklerin meydana gelmesi biyolojik bir durumdur. Geç kalmadan implant uygulanaan hastalar ve vakalar için ön diş bölgesinde genellikle büyük sorunlar yaşanmaz. Ancak kemik miktarında azlama olmuş vakalar iiçn implant yapılması estetik olarak ön bölgede önemli sorunlar ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Bu neden ile gerek üst çene gerek alt çene için ön bölgede diş eksikliği var ise bu durumun giderilmesi için konusunda bilgisi ve tecrübesi olan hekimlerin önerilerine kulak veremeniz tavsiye edilir.

İmplant yapımı ön diş estetik bölgesi için çok iyi değerlendirilmeli ve ileriki yıllarda yapılan implantın akibeti sorgulanarak karar verilmelidir. Bu yazıda anlatılamayacak kadar çok önemli bir konu olan ön diş estetik bölgede implant yapımını başka bir yazıda sizlerle ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Verdiği bilgiler nedeni ile Diş doktoru Sertaç beye teşekkür ederiz.  Başka bir bilgilendirici yazıda yine görüşmek üzere sağlıkla kalın.

Ön diş estetiği ile ilgili sormak istedikleriniz için 05493474347 numaradan Whats App uygulaması kullanabilirsiniz. Estetik ve sağlıklı diş kaplama öncesi doğru bilgi sahibi olmak ömür boyu üzüleceğiniz yanlış uygulamalardan uzak durmanız için gereklidir.