İMPLANT CERRAHİSİ

İmplant tedavisinde cerrahi aşama diğer aşamalar kadar hatta daha fazla önem taşır. İmplant uygulamasının cerrahi disiplin ile uygulanması gerekir. Kullanılan implant önemli olsa da implantı uygulayacak hekimin bilgi, deneyim ve konsantrasyonu tedavi başarısı için etkilidir.

  • Hazırlık
  • Birinci Cerrahi
  • İkinci Cerrahi
  • Protez

Cerrahi öncesi planlamanın cerrahi aşamadan önce gerçekleştirilmesi önerilir. Belirlenen çap ve boylar ölçüm ile yapıldığı için  hata payı minimuma iner. 3 boyutlu tomografilerde implant için hem boy hem de çap belirlemek mümkün olmaktadır.

İmplant cerrahisinde kullanılan malzemelerin yeterli olması gerekir. İmplant marka ve çeşitlerine göre farklı setler vardır. Cerrah hakim olduğu set ile cerrahi işlemi gerçekleştirdiğinde işlem daha başarılı olmaktadır. Kemik içerisine açılacak yuvalarda hassasiyet başarı için gerekir. İyi implantlarda bu hassasiyet vardır. Kemiğe implant koyulduktan sonra birinci cerrahi tamamlanmış olur.

İkinci cerrrahi aşamada iyileşme başlığı takılır. Sadece diş eti seviyesinde gerçekleştirilen minimal cerrahi bir işlemdir. İyileşme başlıkları diş eti yüksekliği ile uyumlu olmalıdır. Kapanışta karşı çene dişlerine değmemesi gerekir. Healing olarak isimlendirilen iyileşme başlıkları implantın diş eti içerisinden ağız içerisine bağlanmasına yardımcı olur. Diş eti iyileştikten sonra artık protez için ölçü alınması aşamasına geçilir.

Protez Ölçüsü: İyileşme başlıkları çekerılır. İkinci cerrahi iyi yapıldı ise bir iki hafta içerisinde ölçü aşamasına geçilebilir. Ölçü parçaları implant üzerine takılır