DİŞ HEKİMLİĞİ

Diş hekimliğinin birinci basamak kapsayıcılık, ilk başvuru, eş güdüm gibi işlevlerini ne düzeyde gerçekleştirebileceği nasıl bir yapı üzerinde kullanacağına bağlıdır. Birçok bileşenden oluşan bu yapıda biraz araştırma yapıldığında pek çok soru akla gelmektedir. Sağlık hizmetlerinde birinci basamağın piyasa değil toplum yönelimli olabilmesinin temel koşulları içerisinde tamamen devlet eliyle sunulması yer alır.

Diş hekimliğinde cevap bekleyen sorular

Bu durumda aile diş hekimliğinin sadece Sağlık Bakanlığı tarafından sunulması gerekir. Fakat zamanında kamu istihdamı sağlanamadığı için, muayenehaneler de sisteme katılmak zorundadır. Hangi diş hekimleri aile diş hekimi olmalı gibi bir soru karşısında da hem diş hekimlerinin çalışma koşulları hem de vatandaşların alacakları hizmetin eşitliği açısından yaygın bir hizmet sağlanmalıdır.

Küçükçekmece İmplant Diş Kliniği Korudent
Küçükçekmece İmplant Diş Kliniği Korudent

Muayenehanesi olan hekimler aile diş hekimi olmak istediklerinde buna fırsat tanınmalıdır. Sağlık Bakanlığı’ nın bir süredir çeşitli nedenlerle dile getirdiği aile diş hekimliği kavramı henüz bakanlık tarafından nasıl uygulanacağını belli olmadığı bir yöntemdir.

Estetik diş kaplamalar ve implant tedavileri için devletin hizmet verme potansiyeli diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de maalesef yoktur.

Koruyucu hizmetlere ağırlık verilmelidir.

Geniş kitlelere yaygın bir şekilde flor etkisinin verebilmek su, tuz ya da süte flor eklenmesiyle mümkün olmaktadır. Diş hekimi kliniğinde yüzey vernikleri veya tablet olarak flor uygulanabilir.

Dünyada yaygın olarak floru diş macunlarının ve ağız gargaraları nın içerisine koymak çürük önleme konusunda etkili bir yöntem olmuştur. Koruyucu olarak flor uygulama yöntemleri konusunda strateji belirlemek, uygulama şekli ve dozları ile ilgili birçok faktör söz konusudur.