İmplant Uygulaması Ne Zaman Gerekir?

Çekilmiş dişin boşluğu bir veya birden fazla olabilir. Bu durumda üç tane alternatif vardır. İmplant köprü veya hareketli protez seçeneklerini inceleyelim.  Sırasıyla

1-Hareketli Protez  Çekilmiş dişin boşluğuna takılıp çıkarılabilen hareketli bir protez yapmak mümkündür. Kullanımı zor olacağı ve damak kemiğinde hacım kaybına neden olacağı için hareketli diş protezleri günümüzde tercih edilmemektedir.
Çekilmiş çekilmiş diş boşluğunda bulunan damak kemiği üzerine baskı yapan protez bu kemiğin normalden daha hızlı bir şekilde hacım kaybetmesine neden olacaktır.

2-Köprü ile tedavi: Bu durumda bir diş için boşluğun önünde ve arkasında birer tane diş olması gerekir. Bir diş eksikliğinde üç, iki dişi eksikliğinde dört, 3 diş eksikliğinde 5 üye diş kaplaması yaparak boşluğu doldurmak mümkün olabilir. Estetik diş yapılması istendiğinde zirkonyum diş kaplama uygulaması yapılmaktadır.

3-İmplant Uygulaması Günümüzün en gözde diş tedavilerinden bir tanesi olan implant çekilmiş diş boşluğuna uygulanır. Yandaki dişleri kesmeye gerek kalmadan kemik içerisine uygulanır. 1-3 ay süre içerisinde kemik ile kaynaşarak doğal diş kökü vazifesi görür hale gelir. Diş çekildikten sonra implant yapılmaz ise kemik hacminde ciddi oranda azalmalar görülmektedir. İmplant uygulandıktan sonra üzerine bir veya diğer dişlerin ve implantların durumuna bağlı olarak birkaç üye diş yükü verilebilir. İmplant sayısı ve kemik durumuna göre hareketli protez de uygulamak mümkündür. Ancak tercih implant üzeri sabit diş köprü ve kaplamalardır.

İmplant mı Köprü mü?

İmplant Diş
İmplant Diş

Dişi çektirdikten sonra büyük bir boşluk hissedilir. Özellikle ilk hafta çiğneme fonksiyonunun kaybedildiği rahatça anlaşılır. Zaman içerisinde eksik diş yeri diş ve yanak alışkanlığı kazanıldığı için unutulmaya başlanılır. Çiğneme kaybı sindirim sisteminin aksaması demektir. Yani mideye giden besinlerin iyi öğütülmeden gitmesi ve ağızdaki diğer dişlerin de daha fazla yük altına girmesi anlamını taşır. Diğer taraftan çekilen dişin yerine  doğru yandaki dişler eğim alır. Karşı çenedeki dişler de temaslarını yitirdiği için uzarlar. Bütün bu değişiklikler zaman içerisinde yavaş yavaş oluşacağı için çok da durumun farkına varmayız. Aslında ağızda yıkımı başlatan diş çekimi bütün dişleri ve sindirim sistemimizi etkiler. En önemlisi de diş çekilen bölgedeki kemik dokusunda azalma meydana gelmesidir. Diş hekimlerinin rezorpsiyon olarak adlandırdığı çene kemiği erimesi dişin çekimi ile başlayan bir süreçtir. Eksilen dişin boşluğunu doldurmak amacı ile bir diş köprüsü veya implant uygulaması yapılabilir.

İmpant Fiyatları

Eksik diş yerine günümüzde en çok tercih edilen yöntem implantlardır. Diş köprüleri ile karşılaştırıldıklarında hatırı sayılı avantajlara sahip olan implant uygulamaları fiyat hastaların en çok araştırdığı ve üzerinde durduğu konudur. Aslında implantın fiyatından önce kim, nereye, nasıl, neden, hangi implantı koyacak ve bu implantın üzerine nasıl bir diş yapacak gibi konuların araştırılması gerekir. Ancak implant fiyatları daha çok üzerinde durulan bir konudur.

İmplant Uygulaması Öncesi

İhiyacınız olan eksik diş tedavi implant uygulanarak giderilecek ise öncelikle o bölgede kemik miktarını analiz etmek gerekir. Bildiğimiz üzere implant yapılabilmesi için yeterli kemik olması ilk koşuldur. Başarılı implant uygulamaları kemik miktarının iyi olması ile doğrudan bağlantılıdır. Kemiğin yetersiz olduğu bölgelerde implant uygulanmadan önce gerekli kemik tozu ilaveleri yapılarak ön hazırlık yapılır. Özellikle üst çenede sinüs adı verilen burun boşlukları arka büyük azılar bölgesinde kemiğin takviye edilmesini gerektirir.  Kemik tozu ile sinüs yükseltme fiyatları implant diş fiyatlarından ayrı hesaplanır. Kullanılan kemik tozu miktarına göre ödenmesi gereken miktar değişiklik gösterebilir.