İmplant yapımı Küçükçekmece

Diş Kaybında İmplant

İmplant tedavisi daha iyi bir çiğneme ve estetik isteyen hastalar için tavsiye edilebilir.

Doğal diş gibi çiğneme imkanı veren implantlar sayesinde hareketli diş protezlerinden kurtula bilirsiniz.

Diş Kaybı Sonrası İmplant Tedavisi

Diş çekimi yapılınca ağzımızda büyük bir eksiklik hissederiz. Belirli bir zaman sonra dilimiz ve yanağımız bu boşluğa alışır. Ancak hissetmesek bile bu çekilen dişin yeri zaman içerisinde yandaki dişlerin zaman içerisinde azar azar  hareket etmesi ile kapanmaya başlar. Çekim boşluğuna doğru öncelikle hemen yanı başında bulunan dişler hareket eder. Genellikle devrilme, bazen de kayma şeklinde gerçekleşen bu hareket bir anlamda dişlerin yer değiştirmesidir. Uzun süre boyunca rehabilitasyonu yapılmayan çekim yerleri zaman içerisinde estetik ve çiğneme fonksiyonlarının da bozulmasına neden olacaktır.Dişler kaymaya veya devrilmeye başladığında yukarı veya aşağıya doğru eğimlerinde meydana gelir. Bu durumda alt ve üst dişlerin konumları değişir.

Kaymalar sonucunda oluşan boşluklar temizlenmesi zor bölgeler ortaya çıkarır. Diş eti sağlığını olumsuz etkileyen bu durumönce bakteri plağı sonra diş taşlarının oluş Bu diş plağı ve tartarların oluşması için uygun bir ortam yaratabilir. Sonuçta diş eti hastalıkları ve beklenmeyen yerlerde çürük oluşması için bir zemin hazırlar. Normalden daha farklı ve çalışılmasi zor yerlerde oluşan çürükler ise daha zor tedavi edilmektedir. Sonuçta kaybedilen bir diş sebebiyle diğer dişler de hareket etmeye başlamakta, olumsuz etkilenmekte ve bir süre sonra yapay bir dişin yerleştirilmesi de güçleşmektedir. Birçok durumda uzun süren ortodontik tedaviler ve implant tedavileri sonrası ancak yapay dişler konularak bir tedavi yoluna gidilebilmektedir. Bu nedenlerle kaybolan dişlerin yerine köprü ya da implant yapılmalıdır.

 

Diğer taraftan bütün yayınlarda ve pratik hayattan da bilindiği gibi bir diş kaybı oluştuğunda en kısa sürede telafi edilmelidir. Çekilen diş boşluğunun yerini doldurmak için değişik alternatifler vardır. Bunlardan birisi de implant diş tedavi uygulamasıdır.

Kaybedilen yere eksilen fonksiyon, estetik ve fonasyonu geri kazandırmak için implant yapılması tercih ediliyor ise dikkat etmemiz gereken önemli hususlar vardır.

  1. Doğal görünmesi
  2. Fonksiyon yapması
  3. Konuşmayı engellememesi
  4. Çevre dokular ile uyumlu olması

Özellikle tek diş eksikliklerinde implant yapımı alternatif diş köprüsü yapımına göre önemli avantajlar sağlar. Çekilen dişin arkasında ve önünde bulunan dişlerin kesilmesine gerek kalmaz. Bildiğiniz gibi diş köprüsünde eksik dişin arkası ve önündeki diş aşındırılarak üzerlerine köprü uygulanmaktadır. Dayanak olarak kullanılan dişlerde aşındırma yapılması gerektiğinden implantlar ön plana çıkar.

 

 

× WhatsApp ile randevu alın